woensdag 26 april 2017

Suriname verbetert zich twee plaatsen in persvrijheidslijst RSF

'Publieke uiting van afkeer tegen de regering is strafbaar'


In lijst van 180 landen scoort Suriname goed met plaats 20


Met een stijging van twee plaatsen in vergelijking met vorig jaar staat Suriname op de zo juist gepubliceerde persvrijheidslijst van Journalisten Zonder Grenzen (RSF, Reporters Sans Frontières) op de 20e plaats van 180 landen. Suriname heeft een score van 16.07, na Jamaica (12.73) op plek 8 de hoogste binnen de Caricom. Guyana staat op de 60e plaats, Brazilië op 103, Venezuela bezet plaats 137 en Colombia 129. Behalve dat het land is geklommen verbeterde de score ook met 0.63 punt. 

Hoe lager de score, hoe hoger de rangschikking. 'Met weinig aanvallen op journalisten en een gevarieerd medialandschap scoort Suriname tamelijk hoog voor het respecteren van persvrijheid. Maar, er is een gebrek aan middelen en training en 'publieke uiting van afkeer' tegen de regering is strafbaar met maximaal zeven jaar in de gevangenis vanwege de draconische smaad- en lasterwet', aldus de internationale waakhond voor persvrijheid (zie hierna).

Verder wordt aangevoerd dat de 'controversiële' Desi Bouterse die in 2010 via democratische verkieznigen aan de macht kwam en herkozen werd in 2015, erin geslaagd is amnestie te krijgen voor de moord van 15 politieke tegenstanders onder wie vijf journalisten in 1982.

Dit heeft RSF op haar website gepubliceerd over Suriname:

Insufficient resources


With few attacks on journalists and a varied media landscape, Suriname gets fairly high marks these days for its respect for freedom of information. But training and resources are lacking and “public expression of hatred” towards the government is punishable by up to seven years in prison under a draconian defamation law. The very controversial Dési Bouterse, who became president again in 2010, this time via the polls, and was re-elected in 2015, has managed to be amnestied for the 1982 murders of 15 political opponents including five journalists.
Dit jaar zijn wereldwijd al journalisten gedood bij het uitoefenen van hun beroep. Op de wereldpersvrijheidslijst 2017 staat Noorwegen op de eerste plaats en Noord-Korea op de laatste positie. Landen als Canada (22e), Frankrijk (39e), Groot-Brittannië (40e) en de VS (43e) die doorgaan voor zogenoemde kampioenen van de democratie doen het slechter dan Suriname en andere minder ontwikkelde landen. Nederland staat op de vijfde plaats.


De complete lijst:

RankingCountryAbuse scoreUnderlying situation scoreGlobal scoreDiff. score 2016Diff. Position 2016
1Norway07.607.601.192
2Sweden10.997.598.274.066
3Finland08.928.92-0.33-2
4Denmark010.3610.36-1.470
5Netherlands17.929.6311.28-2.52-3
6Costa Rica011.9311.93-0.830
7Switzerland012.1312.13-0.370
8Jamaica012.7312.73-0.282
9Belgium13.8612.4712.751.434
10Iceland013.0313.032.279
11Austria013.4713.47-0.290
12Estonia013.5513.550.762
13New Zealand013.9813.98-3.97-8
14Ireland014.0814.08-1.68-5
15Luxembourg014.7214.72-0.290
16Germany29.4411.3514.97-0.170
17Slovakia015.5115.51-2.25-5
18Portugal015.7715.771.505
19Australia016.0216.021.826
20Surinam016.0716.070.632
21Samoa016.4116.412.398
22Canada016.5316.53-1.27-4
23Czech Republic016.9116.91-0.25-2
24Namibia017.0817.08-1.93-7
25Uruguay6.9317.4317.43-1.55-5
26Ghana017.9517.9500
27Cabo Verde018.0218.021.805
28Latvia018.6218.62-1.24-4
29Spain23.9817.3618.691.235
30Cyprus019.7919.79-1.53-3
31South Africa020.1220.121.808
32Liechtenstein020.3120.31-1.95-4
33Chile20.7919.9420.53-1.30-2
34Trinidad and Tobago020.6220.622.6710
35Andorra021.0321.03-1.16-2
36Lithuania6.9321.3721.37-1.42-1
37Slovenia021.7021.700.563
38OECS022.1022.10-3.19-8
39France23.0322.0422.241.596
40United Kingdom022.2622.26-0.56-2
41Belize023.4323.43-2.82-5
42Burkina Faso6.9323.8523.85-1.190
43United States24.8523.2723.88-1.39-2
44Comores024.3324.3306
45Taiwan024.3724.3706
46Romania024.4624.46-0.173
47Malta024.7624.76-0.92-1
48Botswana024.9324.93-2.02-5
49Tonga024.9724.97-3.73-12
50Argentina37.1422.0525.070.024
51Papua New Guinea025.0725.070.744
52Italy30.4525.0426.262.6725
53Haïti16.0926.3626.36-1.700
54Poland026.4726.47-2.58-7
55Mauritania13.8626.2626.49-2.46-7
56Mauritius026.6726.671.025
57Madagascar026.7126.710.33-1
58Senegal026.7226.721.277
59Dominican Republic13.8626.7626.761.143
60Guyana026.8026.800.27-3
61Niger10.9927.2127.21-2.59-9
62El Salvador45.2222.7527.24-0.04-4
63South Korea027.6127.610.977
64Georgia027.7627.760.200
65Bosnia-Herzegovina21.9727.7127.830.623
66Serbia6.9328.0528.05-0.45-7
67Fiji028.6428.640.7313
68Lesotho10.9928.7828.7805
69Mongolia028.9528.95-1.34-9
70Malawi028.9728.97-0.85-4
71Hungary6.9329.0129.01-0.84-4
72Japan029.4429.44-0.770
73Hong Kong19.4629.4629.46-0.96-4
74Croatia16.0929.5929.59-1.68-11
75Northern Cyprus029.8829.88-0.346
76Albania16.0929.9229.9206
77Guinea Bissau030.0930.09-1.062
78Benin030.3230.32-1.350
79Armenia24.8530.3830.38-1.59-5
80Moldova10.9930.4130.41-1.58-4
81Côte d’Ivoire21.9730.2730.42-0.255
82Kosovo19.4630.4530.450.058
83Tanzania10.9930.6530.65-2-12
84Bhutan030.7330.73010
85Sierra Leone030.7330.73-0.79-2
86Togo030.7530.75-0.442
87Seychelles030.8630.86-0.265
88Greece19.4630.8930.89-0.541
89Kyrgyzstan10.9930.9230.92-0.76-4
90Peru46.1527.1930.98-0.99-6
91Israel13.8631.0131.011.5710
92Nicaragua16.0931.0131.01-2.19-17
93Mozambique23.0331.0531.05-0.80-6
94Liberia16.0931.1231.12-0.41-1
95Kenya45.9527.5131.20-0.040
96Panama032.1232.12-1.53-5
97Tunisia21.9732.2232.22-0.62-1
98East Timor032.8232.82-0.801
99Lebanon23.0332.9033.01-1.06-1
100Nepal13.8633.0233.02-0.405
101Guinea45.753033.15-0.077
102Ukraine50.4328.8833.19-0.265
103Brazil58.9227.2533.58-0.961
104Kuwait40.9431.7833.61-1.02-1
105Ecuador32.1933.6433.64-0.434
106Montenegro033.6533.65-0.860
107Bolivia30.9133.8833.88-2.10-10
108Gabon34.3434.5634.83-2.63-8
109Bulgaria6.9335.0135.01-0.554
110Paraguay33.3234.5335.64-2.011
111Macedonia21.9735.7435.740.357
112Uganda44.1933.8835.94-3.36-10
113Central African Republic6.9336.1236.12-2.52-3
114Zambia24.8536.4836.48-1.400
115Congo-Brazzaville28.9036.7336.73-0.890
116Mali23.0338.2738.271.566
117Maldives27.7339.3039.30-5.13-5
118Guatemala51.9836.1739.33-1.303
119United Arab Emirates47.4537.3739.39-2.660
120Afghanistan68.1232.2939.46-1.710
121Chad10.9939.6639.660.936
122Nigeria35.5539.6939.69-3.79-6
123Qatar10.9939.8339.83-3.86-6
124Indonesia36.1139.2939.931.796
125Angola040.4240.42-0.53-2
126Oman37.1440.0940.46-0.03-1
127Philippines041.0841.083.5811
128Zimbabwe38.5041.4141.44-1.03-4
129Colombia39.1241.4741.472.645
130Cameroon30.9141.5941.59-1.06-4
131Burma19.4641.8241.823.6612
132Cambodia042.0742.07-1.37-4
133Morocco / Western Sahara31.3542.4242.420.22-2
134Algeria35.5542.3742.83-1.14-5
135Palestine27.7342.9042.900.03-3
136India5739.4242.940.23-3
137Venezuela45.3342.3442.941.832
138Jordan4542.8043.241.25-3
139Pakistan52.2041.3943.554.978
140Honduras48.4442.5443.750.87-3
141Sri Lanka6.9344.3444.340.620
142Thailand49.4943.4944.69-0.16-6
143Gambia45.4346.7046.70-0.172
144Malaysia6.9346.8946.89-0.322
145South Sudan46.2546.8848.16-3.29-5
146Bangladesh53.0347.1948.36-2.42-2
147Mexico68.1544.1848.970.362
148Russia55.6547.9049.45-0.420
149Tajikistan35.5550.2750.270.071
150Ethiopia59.6647.2350.34-5.21-8
151Singapore6.9351.1051.101.863
152Swaziland051.2751.271.101
153Belarus37.8452.4352.431.894
154Democratic Republic of Congo50.9452.6752.67-1.70-2
155Turkey67.0849.4652.98-2.22-4
156Brunei051.4853.720.13-1
157Kazakhstan44.1954.0154.010.543
158Iraq65.2651.2254.030.320
159Rwanda6.9354.1154.110.502
160Burundi40.6055.7855.78-1.68-4
161Egypt68.0752.7155.78-1.33-2
162Azerbaijan61.0755.2356.401.491
163Libya60.9855.7656.811.081
164Bahrain62.6757.9458.88-4.02-2
165Iran70.7663.6965.121.404
166Yemen63.4265.3665.801.274
167Somalia55.6865.1165.95-0.600
168Saudi Arabia61.5964.9766.02-6.30-3
169Uzbekistan64.8565.0466.11-4.96-3
170Laos56.7066.4166.415.173
171Equatorial Guinea066.4766.470-3
172Djibouti32.1970.5470.540.360
173Cuba51.9371.7571.75-1.52-2
174Sudan27.7373.5673.56-1.030
175Vietnam68.1573.9673.960.310
176China89.2474.7777.663.300
177Syria82.7680.0981.49-0.140
178Turkmenistan35.2684.1984.19-0.750
179Eritrea71.7184.2484.24-0.321
180North Korea51.9384.9884.98-1.22-1

0 comments:

Een reactie plaatsen